Mida pikem on teekond tööle, seda vähem produktiivne sa oled

Paraku ei ole paljud meist õnnistatud 5 minutilise jalutuskäigu kaugusel asuva töökohaga. Väga paljud kulutavad iga päev lausa tunnikese või enamgi selleks, et tööle ja tagasi koju sõita. See ajakulu on tekitanud poleemikat ka rahalises vaatevinklis ning on lausa soovitud, et tööandjad hüvitaksid tööle sõitmise ajakulu.

Lisaks sellele on paljude jaoks vajalik ka autolaen või liising, kuna tööle sõitmiseks ei pruugi alati sobida ühistransport. Rahaline faktor ei ole aga ainus probleem, mis seondub tööle sõitmisega. Sellest veelgi olulisem on produktiivsus. Alljärgnevalt räägime lähemalt asjaoludest, mis kaasnevad pika teekonnaga tööle ning kuidas need mõjutavad su produktiivsust.

1. Sa oled kurnatud enne, kui tööpäev üldse alata jõuab
Olgu tegemist ühistranspordi või autosõiduga, pikk teekond võib olla väga väsitav. Ummikud, hullumeelne liiklus, istekoha probleemid ühistranspordis, umbne sõiduk – kõik see ja miljon muud pisiasja võivad muuta meele mustaks ning võivad sind vaimselt kurnata, mistõttu ei ole sa tööle jõudes enam sugugi nii töötahteline ja seega kannatab su produktiivsus. Need emotsioonid võivad olla veelgi ebameeldivamad, kui jääd veel mõtlema asjaolule, et samasugune teekond tuleb veel korra õhtupoolikul läbida.

2. Su tööaeg väheneb
Kuigi võid mõelda, et isegi pika teekonna puhul töötad kenasti 8 tundi, ei pruugi see sugugi alati nii olla. Liikluses võib juhtuda palju ootamatuseid, mistõttu võid jääda hiljaks või soovid lihtsalt lahkuda varakult ning kõige selle tõttu väheneb tööaeg üsna märgatavalt.

Võid endale ka ehk lubada, et teed tööd bussisõidu ajal, kuid ühistranspordis on liiga palju segavaid faktoreid, mistõttu võid selle mõtte unustada. Nii ei pane tähelegi, kuidas kena 8 tunni asemel teed reaalselt iga päev tööd hoopis 7 tundi. Vähem tunde tähendab paraku aga vähem võimalusi täita tööülesandeid, seega kannatab su produktiivsus.

3. Su tervis võib kannatada
Mitmed uuringud üle kogu maailma on leidnud, et pikk teekond võib põhjustada erinevaid terviseprobleeme, nende hulgas kõrgem risk diabeeti haigestuda, kõrge kolesterool, depressioon ja ärevus. Kõik see võib olla põhjustatud liiklusega seonduva stressi tõttu, kuid on selge, et terviseprobleemid kahandavad keskendumisvõimet ning seega kahjustavad su efektiivsust.

4. Sul on vähem uneaega
Soovides tööle jõuda õigeks ajaks, kiputakse ärkama veelgi varem, et vältida hommikusi ummikuid ning hilinemist. Kui sa ei maga aga 8 tundi päevas ning vähendad pidevalt oma uneaega selleks, et leida aega töö ja muude toimingute jaoks, võivad sind varsti kimbutada mitmed terviseprobleemid.

Unepuudus hakkab mõjutama ka tähelepanuvõimet ning üleüldiselt vaimset võimekust, mistõttu suureneb tõenäosus töös teha vigu ja paraku ei ole sa ka enam nii produktiivne kui varem.

5. Sul on vähem aega lõõgastumiseks
Igapäevane tunnikese või paari tunni pikkune reis tööle ja koju tagasi napsab ära aja, mille saaksid muidu kulutada oma hobidele, puhkamisele või pere ja sõpradega ajaveetmisele. See on jällegi seotud ka tervisega, kuna lõõgastumisaja puudumine viib stressi ja depressioonini. Kõik see tähendab, et üleüldine õnnetase ja rahulolu hakkavad vähenema. Samas aga võid sa küll tööl käia, kuid see ei tähenda, et sa oled sama töökas nagu tavaliselt. On suur vahe sellel, kas olla tööl või teha tööd.

Pikk töölesõit ei pea aga olema täielik ajaraiskamine. Sõidu ajal saad näiteks kuulata e-raamatuid või ühistranspordis sõites saad lugeda raamatuid. Võimalusel võib sulle appi tulla ka väikelaen, mille abil osta sõiduvahend ning seeläbi vähendada oma teekonna pikkust. Ära lase sellel ajal igal juhul raisku minna ning kasuta iga hetke – kui suhtud sellesse positiivselt, on ka su tervis ja tuju parem, mis ühtlasi muudab su töö efektiivsemaks.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga